FRANSIZLARA OPEL DAVETİ

General Motors, Opel'i Fransız Peugeot Citroen Grubu'na (PSA) sattı. İzmirli başkanlar, Torbalı'da 2000 yılında kapanan Opel fabrikasının yeniden açılması için Fransızlara çağrı yaptı.

Ege Otomotiv Derneği Başkanı Mustafa İduğ: PSA Grubu; Peugeot Citroen ve DS'den sonra Opel'le birlikte Türkiye'de 4 markadan oluşacak. Ancak Türkiye'de hiç üretim yapmıyorlar. Opel'in Torbalı'daki arsası bu iş için biçilmiş kaftan. İzmir ve Ege Bölgesi, otomotiv yan sanayisinde dünya çapında bilinen bir merkez. Eğer Opel fabrikası aktif hale gelirse, hem yan sanayi hem de kalifiye eleman konusunda sıkıntı yaşanmaz.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş: Bizim için Alman, Amerikalı, Fransız fark etmez. Önemli olan ülkemizde üretime dönük doğrudan yatırımların artması. Geçmişte Opel'in kapatılma kararı ile çok üzülmüştük. Avrupa ile ilişkilerimizin gergin olduğu bir dönemde gelecek yatırım haberi, dünyaya olumlu bir mesaj olur. Böyle büyük bir yabancı yatırımcının İzmir'e gelmesi de ayrıca önemli bir motivasyon kaynağı olur.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun: Opel'in Torbalı'daki tesisleri ilçenin kalbi sayılabilecek bir noktada, 20 bin metrekarelik bir arsada kurulu. Geçmişte burada 500 kişi çalışıyordu. Fransız PSA'nın Türkiye'de bir üretim tesisi yok. Dünya çapında 54 tane yabancı firmaya ev sahipliği yapan Torbalı, Opel ya da diğer markaların üretim üssü haline getirilirse hem Fransızlar, hem İzmir hem de Türkiye kazanır.

Posta Ege - 14.03.2017

Ege Otomotiv Derneği
351 Sokak No:11 Kat:1 Daire:7
2.Sanayi Sitesi Bornova - İzmir
Tel: 0232 435 56 56