EGEV 25.YAŞINI KUTLADI

Bakan Zeybekci: Söz konusu Ege ise gerisi teferruattır!..

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı'nın (EGEV) 25'inci kuruluş yıl dönümü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımları ile İzmir Hiİton Oteli'nde kutlandı.

Geceye Zeybekci ile birlikte İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TOBB Başkan Vekili Ender Yorgancılar, Rektörler, EGOD başkanı Mustafa İduğ ile sivil toplum örgütleri yöneticileri ile iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

EGEV ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Söz konusu Ege ise gerisi teferruattır" dedi. Ekonomi Bakanlığı olarak EGEV'in bölgede yapacağı projelere tam destek mesajı veren Zeybekci, "Ne gerekiyorsa birlikte yapacağız. İzmir-Antalya hızlı tren hattını beraber hayata geçireceğiz" diye belirtti. EGEV'in gerçekleştireceği projeleri dile getiren EGEV Yönetim Kurulu Başkan Mehmet Ali Susam ise projeleri başta hükümet olmak üzere tüm paydaşlarla koordinasyon içerisinde işbirliği ile başaracaklarım açıkladı.

Ticaretin başkenti "İzmir"

İzmir'in ticaretin başkenti olduğunu söyleyen Zeybekci, "İzmir'i yenilenebilir enerjinin başkenti yapmalıyız. Rüzgâr türbinlerinin olduğu, dalga enerjilerinin geliştirildiği bir şehir haline getirmeliyiz" dedi. Ekonomi Bakanı olduğu dönemde İzmir'i serbest bölgeler şehri yapmayı hedeflediğini dile getiren Zeybekci, İzmir'in günümüzde serbest bölgelerde Türkiye'ye örnek şehir olduğunu belirtti. Yeni serbest bölgelerin olması gerektiğine vurgu yapan Zeybekci, Türkiye'nin bölgede etken konumda olması gerektiğini açıkladı. Ege EXPO'su için İzmir'de bir çalıştay yapılması teklifini veren Zeybekci, "Serbest bölgelerle ilgili olarak da ayrı bir görüşme yapılmasını tavsiye etti. Merkezi hükümet ve yerel yönetimlerle birlikte bölgesel kalkınma için biraraya geleceklerini belirten Susam, Bakanlar Kurulu'ndan ayrılarak toplantıya katılan ve Ankara'da görüşmelerde bölge için yapılacak her işte elinden geleni yapacağını açıklayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye teşekkürlerini sundu.

"Koordinasyon sağlayacak"

Ege Bölgesi'nin hem Başbakan hem ana muhalefet lideri çıkaran bir bölge olduğunu dile getiren Susam, "EGEV'in merkezi hükümet ile yerel yönetimler arasında koordinasyon sağlayacağı görülecektir. Bu süreçte tüm milletvekillerimizin desteği önemlidir" diye konuştu. İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun da çalışmalarının bölgesel kalkınmada önemli rol oynadığını söyleyen Susam, "İzmir büyük şehir olarak bölge belediyeler ile paralel çalışıyor. Bu noktada yerel yönetimlerin desteği de çok önemlidir. Sayın Kocaoğlu'ndan da EGEV'e tam destek geldi. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi. Geceye Ege Bölgesi valileri, büyükşehir belediye başkanları, üniversite ve kamu kuruluşlarından birçok yetkili de katıldı. Hiçbir maddi beklentisi olmadan böyle bir kuruluşta emek ve zaman harcayarak kaynak yaratıp onu toplumsal hizmet için kullanma organizasyonunu başarmanın önemine değinen EGEV Yönetim Kurulu Başkam Mehmet Ali Susam, EGEV'in 129 mütevelli üyesi ile hiçbir kurumun üstünde olmadığı kadar hiçbir kurumun emrine de olmadığını açıkladı. Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü ile devam eden Susam, "Atatürk'ün söylediği gibi 'Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar' diyerek görevimizi en iyi sonucu almak için yerine getireceğiz. Bu dönem tüm yönetici arkadaşlarımız ve mütevelli heyetimizle bu anlayışla çalışacağız" dedi.

"Bölgesel EXPO"

EGEV'in önümüzdeki yıl gerçekleştirmeyi planladığı hedeflerinden de bahseden Susam, "Önümüzdeki hedeflerden ilki bu medeniyetin ortak çalışması olarak bölgesel EXPO'yu gerçekleştirmek, Cumhuriyet'in 100. yılında bunu tüm Ege havzasında yapabilmektir. Sayın Bakanımızın bu düşüncede olduğunu, bunu içtenlikle savunduğunu biliyorum. Bölgeyi fuarlar kongreler için her türlü çalışmaya hazır hale getireceğimize inancımız tamdır" diyerek bu süreçte Ekonomi Bakanlığı’ndan destek istedi. Serbest Bölgeler hakkında da konuşan Susam, serbest bölgeler için en uygun yer olarak Ege Bölgesi'ni işaret ederek, bölgenin yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olacağını belirtti. Yenilenebilir enerji için üretim kaynaklarının ve üretim teknolojilerinin geliştireceği büyük bir potansiyele sahip olduğunu hatırlatan Susam, "Bu konuda çalışmalar yakından takip edilecektir" dedi. Üniversite-sanayi işbirliği Kümeleşmeler hakkında da konuşan Susam, "Kümeleşmeler ve serbest bölgelerle birlikte havacılık ve savunma sanayii alanında katma değeri yüksek üretim için üniversitelerimizle birlikte önemli bir potansiyeli hayata geçirmek hedeflerimizdir. Sanayide ve bölgedeki yatırımcılar için üniversitelerimizdeki bilgi merkezleri ve insan kaynaklarımız vardır. EGEV bu çalışmalarda koordinasyon için her göreve hazırdır" diye konuştu. Ege Bölgesindeki Ar-Ge ve inovatif faaliyetlerin geliştirileceği sinyalini veren Susam, "Bölgemiz için olmazsa olmazımız bilgi, teknoloji, inovasyon, Ar-Ge çalışmaları. Bu noktada hedefimiz eğitim kalitesi, mesleki eğitim ve üniversitelerimizin güçlendirilmesi ve kaynaklarının artırılması. Bilimsel çalışmaların önce patent daha sonra katma değeri yüksek ürüne dönüştürülmesi, yeni girişimciler için birer kuluçka merkezi olmasıdır" dedi. Gerçekleştirilecek projelerin merkezine KOBİ'lerin yerleştirileceğini de belirten Susam, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına giderken Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi hedeflerinin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak olduğunu açıkladı. Konuşmasının ardından Susam, EGEV 25'inci yıl pastasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve konuklarla birlikte kesti. Gece de ayrıca EGEV'e hizmet eden geçmiş dönem başkanlarına da teşekkür plaketleri verildi.

Habere ait diğer  fotoğraflara ve detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Yeni Asır - Sarmaşık 23.02.2017

Foto Galeri

 

 

 

 

 

Ege Otomotiv Derneği
351 Sokak No:11 Kat:1 Daire:7
2.Sanayi Sitesi Bornova - İzmir
Tel: 0232 435 56 56