TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE İNANIYORUZ

Yerli otomobil üretirken rekabet koşullarının da değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden İduğ, "Biz EGOD olarak İzmir'in yerli otomotivde kilit rol oynayacağını düşünüyoruz. Yerli otomobilin rekabet edebilmesi için hibrit otomobil üretmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü normal yakıtla içten yanmalı motor üreterek otomobil yapan onlarca ülke var. Böyle bir rekabet piyasasında en üst sıralan zorlamanın anahtarını hibrit otomobilde görüyorum. Bu noktada bakanlığın da devreye girmesi ve teşvikleri arttırması büyük önem arz ediyor. Yerli otomobile yönelik yapılan çalışmalarda aracın menzilinin uzatılması planlanıyor. EGOD olarak yerli otomobil üretiminde sahip olduğumuz firmaların gücüyle bunu başarabileceğimize inanıyoruz" dedi.

 • EGE Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından satış rakamlarında yüzde 50'lere varan düşüşe ve yatırım ertelemelerine rağmen gelecekten umutlu olduklarını söyledi. Otomotiv sektöründe yılın ikinci 6 ayına girerken karların düştüğünü belirten İduğ. İşletmelerin doğru adımlar atması halinde sektörün önümüzdeki günlerde yeniden canlanacağını ifade etti. Türkiye'nin ekonomik yapısının sağlam olduğunu ve otomotiv sektörünün her şartta ekonomiyi kalkındıracak güçte olduğunu belirten İduğ. 2016 yılının ilk 6 ayının normal değerlerde geçtiğini kaydetti. Mustafa İduğ şöyle devam etti:

RİSKLERİ YÖNETMELİYİZ

 "İkinci 6 ay döviz artışı ve 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrasında ciddi tedirginlik yarattı. OHAL ile beraber piyasalarda ikinci 6 ayda ciro düşmeye başladı ve istikrarsızlık belirginleşti. Cirolar yüzde 20 ile yüzde 50 arası geriledi. Temmuz ayında da darbe girişimi sonrası geçen yıl temmuz ayına göre satışlarda yüzde 50 gerileme oldu. OHAL nedeniyle sektördeki bazı yatırımlar durdu. Bu yıl kar beklemiyoruz. Aldığı malın ödemesini düzenli yapan işletmeler 2016 yılında başarılı olacak.”

Hürriyet Ege - 18.11.2016

Haberin devamı ve detayları için tıklayınız.

 

 

Ege Otomotiv Derneği
351 Sokak No:11 Kat:1 Daire:7
2.Sanayi Sitesi Bornova - İzmir
Tel: 0232 435 56 56